Na program Światowych Dni Młodzieży składają się centralne dni spotkań młodzieży z Ojcem  Świętym,  zwane Wydarzeniami  Centralnymi,  oraz towarzyszące im wydarzenia o charakterze duchowym i kulturalnym, takie jak:  liturgie,  katechezy,  spotkania  ze  znanymi  wspólnotami  i  ruchami religijnymi działającymi na całym świecie czy koncerty i przedstawienia.

sdm 7

Wydarzenia  Centralne  to  najważniejsze  spotkania Światowych  Dni Młodzieży, w czasie których wszyscy młodzi pielgrzymi wspólnie przeżywają wielkie  święto  wiary.

Program ŚDM

W  Krakowie  w  2016  roku  będą  przebiegać  w następujący sposób:

Msza Święta na Otwarcie (wtorek, 26.07)
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie oficjalnie rozpocznie Msza Święta na Otwarcie, której przewodniczyć będzie biskup miejsca  Ks. Kard. Stanisław Dziwisz.  Jest  to  moment,  w  którym  podkreślony  zostaje  międzynarodowy charakter wydarzenia i zaprezentowany gospodarz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie  Polska. Msza Święta na Otwarcie zachęca także wszystkich niezdecydowanych, aby wzięli udział w ŚDM. W Krakowie 2016 roku będzie
miała ona miejsce we wtorek popołudniu – 26 lipca.

Ceremonia Powitania (czwartek, 28.07)
Ważnym  momentem  jest  pierwsze  spotkanie  z  Ojcem  Świętym,  czyli Ceremonia  Powitania,  która  jest  czasem  szczególnej radości  z  powodu obecności  Namiestnika  Chrystusowego  i  wspólnej  z  Nim  modlitwy.  To
nabożeństwo ze słuchaniem Słowa Bożego i pierwszym przemówieniem Ojca Świętego.  Ceremonia  ma  charakter  międzynarodowy.  Podczas  ŚDM  w Krakowie pierwszy raz ujrzymy Papieża Franciszka w czwartek 28 lipca 2016 roku.  Ceremonia  Powitania  Papieża  zawsze  mobilizuje  młodych  z  kraju będącego gospodarzem wydarzenia, aby dołączyli do grona uczestników.

sdm 2

Droga Krzyżowa (piątek, 29.07)
W  piątek  odbędzie  się  Droga  Krzyżowa,  która  podkreśla  wymiar  pokutny ŚDM. Krzyż ŚDM zwykle niesiony jest w procesji, a młodzi idą wyznaczoną trasą,  dając  świadectwo  swojej  wiary  (czasami  Droga  Krzyżowa  trwa równocześnie w kilku różnych miejscach w mieście). Młodzież z całego świata spotka  się  z  Chrystusem  Ukrzyżowanym  w  Krakowie  i  odprawi  to nabożeństwo 29 lipca 2016 roku.

Czuwanie z Ojcem Świętym (sobota, 30.07)
Najbardziej  osobistym  momentem  jest  czuwanie  z  Ojcem  Świętym.  To wyjątkowo  intensywny  czas  modlitwy  i  spotkania  z  Chrystusem,  pełen skupienia i  radości.  Podkreśla  w ten  sposób  młodzieżowy  charakter  ŚDM. Uczestnicy spotkania w Krakowie razem z Ojcem Świętym będą modlić się przed Najświętszym Sakramentem w sobotni wieczór 30 lipca 2016 roku.

sdm 3

Msza Święta Posłania (niedziela, 31.07)
31 lipca 2016 roku przyjdzie czas na ostatnie z Wydarzeń Centralnych, czyli Mszę Świętą Posłania, która celebrowana będzie przez Ojca Świętego. Jest to uroczyste podsumowanie ŚDM – moment kulminacyjny wszystkich spotkań. Podczas  tej  Eucharystii  Papież  „posyła  młodych  na  cały  świat”.  Na  sam koniec,  w  trakcie  modlitwy  Anioł  Pański,  Ojciec  Święty  Franciszek   tradycyjnie  ogłosi miejsce i datę kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

sdm 6

Papież Franciszek apeluje do młodzieży

O Bożym miłosierdziu zdolnym do pocieszenia i otwarcia serc strapionych na nadzieję mówił papież Franciszek podczas audiencji ogólnej.

Papież zauważył, że podobnie jak Izraelici doświadczenie wygnania przeżywa dziś także wielu chrześcijan w obliczu toczącej się w ich ojczyźnie wojny. Wówczas często pada pytanie „gdzie jest Bóg?”.

papież franciszek do młodych

„Bóg nie jest nieobecny, nawet dzisiaj, w tych dramatycznych sytuacjach, Bóg jest blisko i dokonuje wspaniałych dzieł zbawienia tym, którzy Mu ufają. Nie wolno poddawać się rozpaczy, ale trzeba w dalszym ciągu mieć pewność, że dobro zwycięża zło.”

Ojciec Święty wskazał, na paradoksalny obraz kreślony przez proroka, który mówiąc o powrocie ludu na Syjon, mówi o tym wydarzeniu jakby o wezbranej rzece, która płynie ku wzgórzu Syjon. „Ten niekonwencjonalny obraz pragnie powiedzieć jak wielkie jest miłosierdzie Pana!” - wyjaśnił papież Franciszek.

Ojciec Święty zwrócił się też do Polaków, zwłaszcza do młodzieży:

- Dziś w sposób szczególny jednoczę się duchowo z młodzieżą Krakowa, zgromadzoną w Tauron Arenie, aby razem przeżywać jubileuszowe wydarzenie: „Młodzi i Miłosierdzie”. Drodzy Przyjaciele, przekraczając Bramę Miłosierdzia, celebrując sakrament pokuty i pojednania, zatapiając się w adoracji Najświętszego Sakramentu i medytacji nad miłością dobrego Samarytanina, postępujcie za miłosiernym Chrystusem, abyście, przyjmując waszych rówieśników podczas Światowych Dni Młodzieży, byli Jego autentycznymi świadkami. Niech Pan Wam błogosławi!

Do zobaczenia w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży.