Grupy męskie św. Józefa zapraszają mężczyzn na spotkanie kolędowe, które odbędzie się w niedzielę, 30 stycznia br., w kościele ojców redemptorystów pw. św. Klemensa w Głogowie (ul. Sikorskiego 23).

W programie:

 • 15.30 – konferencja z ks. dr Andrzejem Pasiem, dyrektorem biura Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie we Wrocławiu Różaniec,
 • 16.00 – Msza św. pod przew. bp. Tadeusza Lityńskiego;
 • 17.00 – telekonferencja z prof. Przemysławem Czarnkiem, ministrem edukacji i nauki (możliwość zadawania pytań);
 • omówienie propozycji wspólnych działań w bieżącym roku.

 

Informację i zaproszenie prosimy przekazać wiernym w parafiach.

 

Z Chrystusowym pozdrowieniem

ks. Piotr Kubiak

kanclerz Kurii

Jeśli nie wiesz kiedy i gdzie msze święte - kliknij w zakładkę INTENCJE MSZALNE

Policjanci przestrzegają - nie pozwólcie się Państwo oszukiwać. Pamiętajcie - policjanci nie dzwonią i nie pytają o wasze pieniądze i dane kont bankowych. Nigdy nie przekazujcie waszych pieniędzy obcym osobom i nie wpłacajcie na obce konta. Jeśli ktoś do was dzwoni i prosi o pieniądze, proszę się rozłączyć i powiadomić policję pod numerem 112.

Zapraszamy do udziału w nowej edycji cyklu "Teologia w mieście", obejmującego 10 spotkań wokół zagadnień z Pisma Świętego, teologii moralnej, teologii dogmatycznej i fundamentalnej oraz społecznego nauczania Kościoła. 


Do uczestnictwa zapraszamy wszystkich bez względu na wiek czy wykształcenie; zarówno osoby zaangażowane w ruchy i wspólnoty kościelne jak i osoby poszukujące.


Spotkania odbywać się będą w sobotnie przedpołudnia począwszy od godz. 9.30 do godz. 12.50 w Gorzowie i w Zielonej Górze, począwszy od 4 grudnia 2021 r.


Szczegółowy program i informacje o zapisach są już dostępne na stronie Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein: ift.zgora.pl.

 

07-09. I -  Trzeźwościowe – opłatkowe                                           

11-13.II -  Dla młodzieży

25-27.II -   Trzeźwościowe

     08.IV -   Nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej 

19-22.IV -   Rekolekcje Trzeźwości dla kapłanów                                

      03.V.-   Pielgrzymka Trzeźwości Ziem Zachodnich

20-22.V  -  Trzeźwościowe    

     13.VI -  Msza św. odpustowa Apostolstwa Trzeźwości               

16-18. IX-  Trzeźwościowe

07-09. X  Trzeźwościowe

21-23. X -  Dla młodzieży

11-13.XI -  Trzeźwościowe

 

Informacje o rekolekcjach można uzyskać:

 

Ks. Kan. Henryk Grządko :  600 857 105 lub 95 7227105

Stanisław Szuflak:  605 602 262  

www.rokitno.org

                                                                                     

 

Zgłoszenie pobytu – obowiązkowe:

 

Janusz Łowigus : 696 055 229                                            

Koszt pobytu 180 netto + 10 zł koszty organizacyjne

                              

Serdecznie zapraszamy:  

 

Fundacja Lux Veritatis zrealizowała film biograficzny, poświęcony św. Albertowi Chmielowskiemu pt.: „Nędzarz i Madame”. Obraz ten wejdzie do kin w dniu 12 listopada br., w 32. rocznicę kanonizacji brata Alberta, której dokonał Ojciec Święty Jan Paweł II.

W naszej GALERII zamieszczone są zdjęcia z odpustu parafialnego w Skąpem. Msza święta była dziękczynieniem rolników ze Skąpego za plony. Dzieci przeżywały rocznicę Pierwszej Komunii świętej. Mszy św. przewodniczył ks. prof. Dariusz Śmierzchalski - Wachocz. 

Film „Fatima” – najbardziej przekonująca adaptacja objawień w kinach już od 1 października.

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom chrześcijan.

Specjalnie skomponowany do filmu utwór śpiewa ANDREA BOCELLI.

Jest rok 1917. Świat pogrążony jest w mrokach Pierwszej Wojny Światowej. Do małej portugalskiej wioski Fatimy, podobnie jak do tysięcy miejscowości w całej Europie płyną dramatyczne wieści o tysiącach zabitych.  Do domów wracają okaleczeni i pozbawieni nadziei weterani. W takich chwilach łatwo o zwątpienie i załamanie. Właśnie w takich okolicznościach troje dzieci z Fatimy doświadcza niezwykłego spotkania. Ich oczom ukazuje się Matka Boża, by przekazać im przepowiednie dla świata. Relacje dzieci z tego wydarzenia spotykają się z wielkim sceptycyzmem zarówno osób świeckich jaki i przedstawicieli Kościoła. Nikt nie traktuje poważnie dziecięcych opowieści. A jednak wieść o cudownych wydarzeniach w Fatimie roznosi się coraz dalej. Tysiące pielgrzymów przybywają do wioski, a cud fatimski zaczyna odmieniać ich losy, wywierając przemożny wpływ także na instytucję Kościoła i na cały świat.

  • Produkcja: Portugalia/USA 2021
  • Gatunek: dramat
  • Reżyseria: Marco Pontecorvo (autor zdjęć do „Gry o Tron” i „Rzymu”),
  • Obsada: Harvey Keitel, Goran Visnjic, Joaquim de Almeida, Sonia Braga
  • Zwiastun: https://youtu.be/YXE7mG6lz78
 

Ksawery Szlenkier jako Prymas Tysiąclecia w produkcji „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”

Oficjalny film uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej w kinach od 17 września

Spektakularna filmowa realizacja opowiadająca nieznane szerszej publiczności losy wojenne księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego – przyszłego Prymasa Polski. Jest rok 1944, w ferworze wojny poznajemy młodego księdza Wyszyńskiego, który niedawno został mianowany kapelanem oddziału na terenie Puszczy Kampinoskiej. Równolegle działa on w powstańczym szpitalu. Wszyscy znają go tam pod pseudonimem „Radwan III”. Wojenna rzeczywistość jest dla ks. Wyszyńskiego kuźnią charakteru, walką o nadzieję i miłość, szczególnie wobec nieprzyjaciół. Jak w wojennej codzienności mamy wybaczać – pyta bohater, zwracając się do Źródła swego powołania. W czasie krytycznych sytuacji takich jak rewizja szpitala przez oddziały SS czy podczas łapanki, Wyszyński staje w obliczu próby. Stara się dzielnie wspierać swoich kompanów, dodając im nadziei.

W tytułowej roli w filmie wystąpił Ksawery Szlenkier, któremu na dużym ekranie partnerują m.in.: Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny, Adam Fidusiewicz, Agnieszka Kawiorska, Lech Dyblik oraz Małgorzata Kożuchowska jako Matka Róża Czacka.

 • Gatunek: biograficzny, dramat wojenny
 • Produkcja: Polska 2021
 • Reżyseria i scenariusz: Tadeusz Syka
 • Muzyka: Atanas Valkow
 • Zwiastun: https://youtu.be/Rrzghf8NBcY

Szkoła języków biblijnych Lingua Sacra po raz kolejny zaprasza wszystkich chętnych do nauki języków biblijnych – greki i hebrajskiego – oraz łaciny. Nowe grupy ruszają już w październiku.

Celem zajęć jest przygotowanie i zaproszenie do samodzielnej lektury Pisma Świętego w językach oryginalnych oraz do poznania i pogłębienia wiedzy o języku i kulturze łacińskiej.

Przygotowanie obejmuje cotygodniowe sobotnie zajęcia pod okiem doświadczonego wykładowcy – biblisty lub filologa – przez 4 semestry akademickie (łącznie 120 godz. zajęć z każdego z języka). Istnieje możliwość nauki wybranego języka lub kilku języków jednocześnie (zajęcia nie kolidują).

Od roku akademickiego 2020/2021 - nauczanie hybrydowe. Zajęcia prowadzone są stacjonarnie w Warszawie na Bielanach przy ul. Płatniczej i jednocześnie za pośrednictwem wideokonferencji wraz z nagraniem. Nagrania z zajęć są udostępniane wszystkim słuchaczom studium. Nie trzeba mieszkać w Warszawie, by uczestniczyć w studium. Opuszczone zajęcia można nadrobić z pomocą nagrań.

W skrócie:

 • – 4 semestry, każdy po 30 godz. zajęciowych (w sumie 120 godz. zajęć przez 2 lata)
 • – zajęcia w Warszawie przy ul. Płatniczej na Bielanach lub online
 • – spotkania raz w tygodniu, w soboty
 • – 650 zł za semestr nauki jednego języka
 • – 10% zniżki na drugi język i 20% zniżki na trzeci język podjęty w naszej Szkole

Rekrutacja i informacje:

Podyplomowe Studia Formacji Biblijnej na UKSW to dwuletni program (4 semestry), dzięki któremu na nowo odkryjesz i poznasz Biblię. Jest to oferta studiów zaocznych kierowana do osób z wykształceniem wyższym. Zajęcia prowadzone będą w soboty.

Studia skierowane są zarówno do animatorów grup parafialnych i osób zaangażowanych duszpastersko, jak również do tych wszystkich, którym Pismo Święte nie jest obojętne i którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i zbliżyć się do Słowa.

Rekrutacja i informacje:

1. Propozycje dla młodzieży w I semestrze roku szkolnego 2021/2022

 

Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży zaprasza rekolekcje, warsztaty i spotkania młodzieży w następujących terminach:

 

· 1-3.10.2021 – Rokitno: Akademia dojrzewania Centrum DDM

· 9-10.10.2021 – Zielona Góra: Dzień Papieski

· 15-17.10.2021 – Rokitno: Bohaterowie Boga – rekolekcje dla młodzieży męskiej

· 11-14.11.2021 – Długi weekend dla liderów grup młodzieżowych w górach

· 19-21.11.2021 – Rokitno: Bohaterowie Boga – rekolekcje dla młodzieży męskiej

· 21.11.2021 – Światowe Dni Młodzieży na poziomie diecezjalnym

· 3-5.12.2021 – Rokitno: Bohaterowie Boga – rekolekcje dla młodzieży męskiej

· 3-5.12.2021 – Grodowiec: rekolekcje stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

· 4.12.2021 – Rokitno i Grodowiec: Adwentowy Wieczór Młodych

· Grudzień 2021/Styczeń 2022 – Spotkanie Taize w Turynie

· 24-29.01.2022 – Zimowisko

 

Informacje szczegółowe i koszty związane z poszczególnymi wydarzeniami będą przesyłane pocztą kurialną, a także dostępne na portalach społecznościowych Centrum DDM.

Ponadto diecezjalny duszpasterz młodzieży i diecezjalny duszpasterz powołań zapraszają do kontaktu i organizowania rekolekcji i spotkań z młodzieżą w parafiach, do organizowania w dekanatach punktów przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie oraz na indywidualny pobyt i towarzyszenie duchowe w Rokitnie dla rozeznających powołanie (ks. Łukasz Malec – tel. 734 430 294; ks. Damian Drop – tel. 792 924 344).

 

2. Terminy diecezjalnych spotkań młodzieży:

 

Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę – 24.04.2022 r.

Pielgrzymka Służby Liturgicznej do Paradyża – 7.05.2022 r.

Diecezjalne Dni Młodzieży w Rokitnie – 17-18.06.2022 r.

 

ks. Łukasz Malec

Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży

 Francesco Forgione, czyli właśnie o. Pio z Pietrelciny, otrzymał wiele darów, które podporządkowane były miłości Boga i bliźniego. Niezwykłe umiejętności pojawiały się u niego już od najmłodszych lat. Nie ze wszystkich zdawał sobie sprawy i nie umiał nadać im właściwego znaczenia. Mimo wszystko jego zdolności zadziwiały.

Wizja o. Pio zapowiadająca powołanie

W grudniu 1902 roku, medytując nad swoim powołaniem, miał wizję, w której to odwiedził go pewien dostojny mężczyzna odziany w światło. Postać wzięła go za rękę i wypowiedziała słowa: „Pójdź za mną i walcz jak dobry żołnierz”.

Widział wówczas wielu ludzi podzielonych na dwie grupy: o ładnych twarzach i o brzydkich. W pewnym momencie człowiek o brzydkiej twarzy próbował go zaatakować. Zakonnik jednak nie uległ. Otrzymał od tajemniczej jaśniejącej postaci zapewnienie, że takie walki będzie musiał toczyć już zawsze i by się nie obawiał, bowiem będzie miał w nim wsparcie.

Po takich wizjach następowały starcia z szatanem, a o. Pio, wielokrotnie przez niego dręczony, musiał się im przeciwstawić.

Wizje z duszami czyśćcowymi

Pewnego wieczoru, gdy o. Pio odpoczywał na swoim łóżku w klasztorze, zjawił się u niego człowiek ubrany w czarny płaszcz. Powiedział, że jest duszą czyśćcową i nazywa się Pietro di Mauro. Zginął w pożarze 18 sierpnia 1908 roku, kiedy klasztor sprawował funkcję hospicjum dla osób starszych. Leżał wówczas na tym samym miejscu co zakonnik. Prosił ojca o odprawienie mszy świętej za niego.

Po konsultacji z przełożonym o. Paolino z Casacalenda, Eucharystia została sprawowana. Po zweryfikowaniu danych okazało się, że taki pożar rzeczywiście miał miejsce w przeszłości.

Znany jest także przypadek, gdy jedna z córek duchowych zakonnika – Cleonice Marcaldi z San Giovanni Rotondo – przyszła do spowiedzi i wyraziła zaniepokojenie tym, gdzie po śmierci znajduje się jej mama. Ojciec Pio powiedział jej, żeby się nie martwiła, bo kobieta jest już w niebie.

Proroctwo o. Pio dotyczące przyszłości i końca świata

Wielokrotnie w swoich wizjach zakonnik z Pietrelciny zapowiadał przyszłe losy świata i dzień sądu ostatecznego. Jedno z najbardziej znanych widzeń mistycznych miało miejsce 15 stycznia 1957 r. Apokaliptyczna wizja trwała 3 dni i 3 noce.

W książce „Świat objawiony” Zbigniew Kozłowski przywołuje wizję o. Pio, w której ukazuje mu się Jezus Chrystus zapowiadający koniec świata. Wszystko rozpocznie się burzą i ognistym deszczem:

Godzina mego przyjścia, czyli sądu dla jednej trzeciej ludności, jest bliska. (…) Przy tym przyjściu będzie jednak Boże miłosierdzie, a równocześnie twarda i straszna kara.

Powstaną snopy ognistych strumieni padających na ziemię. Po sobie będą następować trzęsienia ziemi, ulewy. Noc będzie bardzo mroźna, wiatr będzie huczał, po pewnym czasie nastąpią grzmoty.

Dalej czytamy, że na ziemię zostaną zesłani Aniołowie Pokoju, którzy przyniosą ducha pokoju ze sobą. Wcześniejsza jednak kara będzie nieporównywalna z żadną inną. „Powaga czasu skłania Mnie do zwrócenia uwagi wszystkim, że to wielkie niebezpieczeństwo grozi ludzkości, jeżeli się ona nie zmieni” – zapowiada Chrystus. Świat nawiedzą wojny:

Od Budapesztu do Norymbergi i od Drezna do Berlina linie te zajęte będą wojskiem. (…) Wskutek powodzi zginą wsie i miasta. Południowa Anglia z północnym brzegiem zniknie, Szkocja ocaleje. Na zachodzie ziemia zniknie, a powstaną nowe lądy. Zginą Nowy Jork i Marsylia. Paryż będzie zniszczony w dwóch trzecich. Reisten, Augsburg, Wiedeń zostaną oszczędzone. Augsburg i kraje na południe od Dunaju nie odczują skutków wojny.

Jezus jednak obiecuje, że nie opuści tych, którzy Jemu powierzyli swoje życie. Słowa w wizji o. Pio są szczegółowe, skłaniają do refleksji i oczekiwania w łasce uświęcającej na przyjście Zbawiciela. Mogą być różnie odczytane: jako proroctwo, ostrzeżenie lub absurd. Cel jednak jest jeden: metanoia – nawrócenie człowieka, zauważenie Boga i zaproszenie Go do swojego życia.Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein w Zielonej Górze prowadzi nabór na studia magisterskie z teologii katolickiej w trybie popołudniowym (wykłady od poniedziałku do czwartku) dla posiadających egzamin maturalny – dla świeckich oraz osób zakonnych – bez względu na wiek kandydata. Studia są bezpłatne. Istnieje też możliwość wyboru indywidualnych ścieżek tematycznych w trybie wolnego słuchacza. Szczegóły na plakacie oraz na stronie internetowej ift.zgora.pl.

Z dniem 20 czerwca 2021 (niedziela) biskupi polscy znoszą dyspensę, czyli zwolnienie, od udziału w niedzielnej i świątecznej mszy świętej z powodu pandemii. Od tego dnia każdy katolik na mocy przykazania Bożego i kościelnego ma obowiązek i przywilej uczestniczenia we mszy świętej. Jeżleli ktoś jest zdrowy, nie ma przymusu pracy w niedzielę, powinien uczestniczyć we mszy.

 

Trzecie przykazanie dekalogu brzmi:’ Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”. Dla chrześcijanina takim dniem jest Niedziela i święta nakazane Uczestnictwo w niedzielnej Mszy Świętej dla pierwszych chrześcijan było czymś naturalnym i wynikało z potrzeby serca. Eucharystia stanowiła centrum życia pierwszych wspólnot i istotę świętowania Niedzieli. Dla uczniów Chrystusa było oczywiste, że w Niedzielę nie może nikogo zabraknąć przy stole Pańskim. W 304 roku w Abitene –  Tunezja-  czterdziestu dziewięciu chrześcijan zostało skazanych na śmierć za to, że gromadzili się na niedzielnej Mszy świętej. — Musimy obchodzić dzień Pański — odpowiedział jeden z nich — bo takie jest nasze prawo, my nie możemy żyć bez sprawowania Wieczerzy Pańskiej.

Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku stwierdza: „Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego” (KPK, kan. 1248, § 1).

Katechizm Kościoła Katolickiego w nr 2181 wyraźnie precyzuje obowiązek uczestnictwa we Mszy Świętej w Niedzielę i święta nakazane, natomiast: „Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki”.

 

Jan Paweł II w Liście Apostolskim Dies Domini – „O świętowaniu Niedzieli” (nr 54) napisał, że: „Ci wierni, którzy z powodu choroby, niesprawności lub innej ważnej przyczyny nie mogą wziąć udziału w Eucharystii, winni dołożyć starań, aby jak najpełniej uczestniczyć z oddalenia w liturgii niedzielnej Mszy Świętej, najlepiej przez lekturę czytań i modlitw mszalnych przewidzianych na ten dzień, a także przez wzbudzenie w sobie pragnienia Eucharystii”.

I dalej Papież naucza, że dla tych jednak, którzy z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć w Eucharystii – i są tym samym zwolnieni z obowiązku niedzielnego – cenną pomoc może stanowić telewizyjna, internetowa czy radiowa transmisja Mszy Świętej, zwłaszcza połączona z posługą kapłanów, którzy przynoszą im Eucharystię do domu.

Świętami nakazanymi dla terytorium Polski, w których wierni mają obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej, są: uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia), uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia), uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej), uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada), uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia), natomiast uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego obchodzona jest w VII Niedzielę Wielkanocy.

 

 

 

Najświętsze Serce Jezusa, objawiłeś życzenie swoje św. Marii Małgorzacie, że chcesz panować w chrześcijańskich rodzinach. Przychodzimy więc dzisiaj, by uznać całkowite panowanie Twoje nad naszą rodziną. Chcemy odtąd Twoim życiem żyć, chcemy w sobie te cnoty pielęgnować, za które już tu na ziemi pokój obiecałeś, chcemy daleko od siebie odeprzeć ducha tego świata, na którego rzuciłeś przekleństwo.


Panuj więc nad naszym rozumem przez prostotę wiary, panuj też przez swą miłość nad sercami naszymi, które niech całkowicie nią zapłoną. Chcemy je w Twojej żarliwej miłości utrzymywać przez częste przyjmowanie Komunii św.

Racz, Boskie Serce, przewodzić naszym zebraniom, błogosław nasze duchowne i doczesne przedsięwzięcia, rozpraszaj nasze troski, uświęcaj nasze pociechy i łagódź nasze cierpienia. Gdyby zaś który z nas miał kiedyś nieszczęście Cię zasmucić, to przypomnij mu, że Ty, Serce Jezusowe, jesteś dobrotliwe i miłosierne dla grzeszników żalem przejętych. A gdy przyjdzie godzina rozłąki, gdy śmierć przyjdzie i okryje nas żałobą, chcemy wszyscy, tak ci, co umierają, jak ci, co na tym świecie zostają, poddać się Twym odwiecznym wyrokom. Chcemy pocieszać się tą myślą, że przyjdzie dzień, kiedy cała nasza rodzina w niebie złączona, na zawsze sławę Twoją i Twe dobrodziejstwa wychwalać będzie.

Niepokalane Serce Maryi i chwalebny Patriarcha, Józef św., niech Ci przedłożą to poświęcenie, a nam je przypominają przez wszystkie dni życia naszego. Niech żyje Serce Jezusa, naszego Króla i Ojca. Amen.

 

Odpust zupełny w dzień pierwszego wspólnego poświęcenia się rodziny (po spowiedzi i Komunii św.). Benedykt XV

 27 kwietnia 1915 r.

 

 

W piątek 11 czerwca br. w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, w bazylice Serca Pana Jezusa w Krakowie, biskupi Kościoła w Polsce odnowią Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, którego dokonał Polski Episkopat przed stu laty.

W nawiązaniu do tego wydarzeniem, w tym samym dniu, ten sam gest powtórzą duszpasterze i wierni wszystkich parafii w Polsce, zgodnie z postanowieniem Zebrania Plenarnego KEP.

Trwa Narodowy Spis Powszechny. Udział w spisie jest obowiązkiem obywatelskim. Urząd Statystyczny zachęca do wypełnienia tego obowiązku przez samospis w Internecie lub kontakt z infolinią spisową (nr 22 279 99 99)

Wspierajmy działania Caritas naszej diecezji: https://caritaszg.pl/1-procent-pit/

Ks. Dariusz TUŁOWIECKI

Potęga miłosierdzia i przebaczenia

Kiedy Jezus wszedł mimo drzwi zamkniętych do Wieczernika, zobaczył przestraszonych uczniów. Nie chciał, by byli niedowiarkami, lecz by wierzyli. Podstawą ich wiary miało być przebaczenie. Oni zaparli się, zapomnieli, zawstydzili się, w lęku wyparli. Jezus im to wybaczył.

Podstawą naszej wiary nie jest moja wierność, lecz Jego miłosierdzie i przebaczenie. „Nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym”. „Pan mój i Bóg mój”.

W roku Wielkiego Prymasa Tysiąclecia spójrzmy właśnie na niego i umiejętność przebaczenia, jaką wykazywał.

Swą wielkość Prymas Tysiąclecia okazał w momencie aresztowania. Decyzja o uwięzieniu Prymasa Polski zapadła jeszcze w roku 1950. Miało to miejsce podczas tajnego posiedzenia Biura Politycznego KC PZPR. Wszystko odbyło się za aprobatą Józefa Stalina. Późniejsze decyzje w tej sprawie były powieleniem tej decyzji: poszukiwaniem okazji oraz wyborem najlepszych okoliczności.

W ogóle należy stwierdzić, że od samego początku obecności komunistów w Polsce powojennej, Służba Bezpieczeństwa obserwowała Stefana Wyszyńskiego. Najpierw jako księdza, potem biskupa, arcybiskupa i kardynała. Już w 1949 roku jeden z esbeków pisał o pierwszym liście pasterskim nowego arcybiskupa w Warszawie: Już jego pierwszy list (...) tchnie wrogością do władzy ludowej. List ten wzywał rodziców, aby nie posyłali dzieci do szkół, w których wychowanie opiera się na podstawach sprzecznych z moralnością chrześcijańską. Zwracając się do młodzieży, kardynał wołał: nie bierzcie udziału w zebraniach bezbożnych, nie wchodźcie między bluźnierców, nie zasiadajcie w ich radzie, nie bierzcie do ręki pism wrogich Bogu”. Komuniści już od maja 1946 roku zbierali materiały i donosy dotyczące biskupa Wyszyńskiego. W jednym z pierwszych dowiedzieli się, że w czasie wojny – gdy ks. Wyszyński ukrywał się na Lubelszczyźnie – jego brat przyrodni Tadeusz należał do „faszystowskich” Narodowych Sił Zbrojnych. Przyszły prymas miał o tym wiedzieć i aprobować. UB uznało, że jest to wiadomość ważna i należy Wyszyńskiego nadal obserwować, zbierać materiały, szukać ludzi, którzy go zdradzą i ujawnią „kompromitujące materiały”.

Znamienne jest to, że bp Wyszyński nigdy się nie bał. Wiedział, jakie są jego zadania jako biskupa, wiedział, czego od niego oczekuje Bóg, wiedział, że jego siła jest w Bogu, a nie w donosach ludzi upadłych. Archiwa IPN-u zawierają wymowny opis autorstwa Marii Wójtowicz: „W latach 1946–48 wielokrotnie wizytował swoją diecezję, docierając przez lasy i zagajniki czy nierówne drogi do najmniejszych gniazd ludzkich: Opowiadano, że kiedyś miejscowy starosta powiedział: Do tej miejscowości proszę nie jechać, bo nie jestem w stanie zapewnić księdzu biskupowi bezpieczeństwa. To niech Pan Starosta ze mną jedzie. Ja Panu zapewnię bezpieczeństwo – odpowiedział bp Wyszyński”.

Bóg odbiera lęk przed przemocą zła

Kardynał Wyszyński nie bał się więzienia. Niektórzy twierdzą natomiast, że obawiał się jedynie makabrycznych przesłuchań, tortur i podawania środków psychotropowych, pod wpływem których mógłby zachować się nienaturalnie a jego potencjalne wypowiedzi zostaną uznane przez wiernych za zdradę i odstępstwo od Prawdy. Stefan Wyszyński wiedział, że komuniści są zdolni do każdej manipulacji i każdego kłamstwa. Znał historię bpa Czesława Kaczmarka, którego aresztowano, gdy nie chciał przyjąć do seminarium duchownego w Kielcach podstawionych szpiegów i potencjalnych gorszycieli kandydatów na księży. Aresztowanego bpa Kaczmarka kilka lat przetrzymywano w więzieniu na Rakowieckiej, torturowano, odbierano możliwość snu, podawano środki odurzające i psychotropowe, a w rezultacie – decyzją Bolesława Bieruta – rozpoczęto proces pokazowy. Oskarżono go o „współpracę z hitlerowskim okupantem w czasie II wojny światowej, antypolską i szpiegowską działalność”. Proces bpa Czesława Kaczmarka zakończył się trzy dni przed aresztowaniem Prymasa. Władze komunistyczne skazały go na 12 lat więzienia za rzekome szpiegostwo na rzecz Watykanu oraz współpracę z gestapo. Ale – co przeczuwał Prymas – sprawa Kaczmarka była przygotowaniem do innego procesu. Tym razem na ławie oskarżonych miał zasiąść Kardynał Stefan Wyszyński. Przygotowywano proces pokazowy, który miał ostatecznie złamać kręgosłup Episkopatu i Kościoła w Polsce. Przez jakiś czas wszystkie działania UB zmierzały do przygotowania dowodów, że prymas jest szpiegiem Watykanu.

Wiedząc o tym, w dniu swego aresztowania Prymas powiedział w kazaniu: „Gdy będę w więzieniu, a powiedzą Wam, że Prymas zdradził sprawy Boże – nie wierzcie. Gdyby mówili, że Prymas ma nieczyste ręce – nie wierzcie. Gdyby mówili, że Prymas stchórzył – nie wierzcie. Gdy będą mówili, że Prymas działa przeciwko Narodowi i własnej Ojczyźnie – nie wierzcie. Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla niej”.

Wierny Jezusowi

W okresie więziennym Prymas był otoczony oficerami służb komunistycznych oraz szpiegami. W Stoczku obok Prymasa osadzono siostrę Leonię Graczyk ze Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi oraz ks. Stanisława Skorodeckiego. Oboje pod wpływem nacisków psychicznych ze strony służby bezpieczeństwa załamali się i dla pewnych korzyści wyrazili zgodę na inwigilację Prymasa. Sporządzali też pisemne donosy. Siostra w zamian dostawała cytrusy i nylonowe rajstopy, które były ekskluzywną odzieżą w nieogrzewanym klasztorze. Ks. Skorodecki natomiast po uwolnieniu prezentował się jako towarzysz więzienny Prymasa, jego spowiednik i przyjaciel. Jak kilka lat spędził Prymas Tysiąclecia, wiedząc że relacja z każdego słowa i gestu jest przekazywana komunistycznym służbom – trudno powiedzieć. Ci, którzy go dobrze znali, zauważyli, że po okresie izolacji stał się bardziej nieufny i lubił przebywać sam. Jedno jest pewne: nigdy swoich zdrajców nie znienawidził. Nie znienawidził ani tych, którzy na niego donosili, ani oficerów komunistycznych, którzy go obserwowali i przygotowywali proces pokazowy. „Nie zmuszą mnie, bym ich nienawidził” – ta wymagająca dewiza prowadziła Prymasa przez okres internowania.

Tragiczny los zdrajców

Los zdrajców nigdy nie jest pełen blasku. Także ci, którzy przez lata prześladowali, śledzili, donosili na Prymasa, nie odnieśli sukcesu a w większości umarli w wielkim rozdarciu. Siostra Leonia wystąpiła ze zgromadzenia, a prymas osobiście podpisał zgodę na zwolnienie jej ze ślubów zakonnych, która to umożliwiała jej normalne życie w stanie świeckim. Ks. Skorodecki natomiast próbował zaprzeczać swoim donosom, usiłował kreować się na bohaterskiego towarzysza z okresu więziennego. Był nawet konsultantem filmu Teresy Kotlarczyk „Prymas. Trzy lata z tysiąca”. Jak mówił sekretarz Prymasa ks. Józef Glemp, ks. Skorodecki „nadużywał sławy współwięźnia, przy czym stracił w tym rachubę i postępował wprost głupio”. Sam Prymas Wyszyński jednak nie okazywał mu serdeczności współwięźnia. W 2001 roku historyk prof. Wiesław Jan Wysocki ujawnił, że z odtajnionych materiałów dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego wynika, że ks. Skorodecki w okresie izolacji Prymasa był agentem UB i nosił pseudonim „Krystyna”. Prawdopodobnie prymas mógł się tego domyślać, a po wyjściu z więzienia wiedział o tym na pewno. W sierpniu 2002 roku antyreligijny i antyklerykalny tygodnik „Nie” na pierwszej kolumnie zamieścił artykuł, w którym oskarżono ks. Skorodeckiego o molestowanie seksualne ministrantów. Dwa dni później na plaży w Rewalu znaleziono jego ciało. Utonął podczas kąpieli w Bałtyku. Jedni mówili, że nie wytrzymało serce, inni, że okoliczności zdarzenia wskazywały na samobójstwo.

Przebaczenie

Zdrada jest wielką winą. Ale miłosierdzie jest większe niż grzech. Większą winą od grzechu, jest trwanie w nim, w cynizmie, kłamstwie, w poczuciu wyższości, wysługując się innymi i próbując przekuć swoje grzechy na legendę. Jest jednak wyjście: miłosierdzie Boga. Doświadczył tego Piotr. Wyznał zaparcie się. Przyznał, że opuścił i przeciwstawił się Jezusowi. Został Opoką – dzięki łasce i miłosierdziu Boga.

Wielki Prymas nie nosił w sobie zemsty ani chęci odwetu. „Nie ma takiej krzywdy, której nie można by przebaczyć!” – mówił Stefan Wyszyński. „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził” – pisał w innym miejscu. A w ostatnim roku swego życia, robiąc rachunek sumienia z „przewodniej cnoty – miłości”, wyznał: „Pragnę być jasny. Mam głębokie poczucie wyrządzonej mi przez rząd krzywdy. (...) Pomimo tego nie czuję uczuć nieprzyjaznych do nikogo z tych ludzi. Nie umiałbym zrobić im najmniejszej nawet przykrości. Wydaje mi się, że jestem w pełnej prawdzie, że nadal jestem w miłości, że jestem chrześcijaninem i dzieckiem mojego Kościoła, który nauczył mnie miłować ludzi i nawet tych, którzy chcą uważać mnie za swoich nieprzyjaciół, zamieniać w uczuciach na braci”. Czyż nie był to heroizm? Czyż Kardynał Wyszyński nie jest dziś dla nas apostołem i przykładem miłosierdzia?

#SpowiadamySię – to najważniejsze zadanie Kościoła na Wielki Post 2021. Podobnie jak masowo szczepimy się, tak też masowo powinniśmy wrócić do spowiadania się.
Czy tak się stanie, czy do konfesjonałów znów ustawią się długie kolejki, z zachowaniem oczywiście dystansu społecznego, trudno dziś powiedzieć. Na pewno biskupi i księża muszą wzywać wiernych i mniej wiernych do pokuty, w tym również oczywiście siebie. To święty obowiązek duchownych. Jeżeli tego nie zrobią, będą jak nieme psy.

A wierni – zarówno ci bardziej jak i mniej wierni – muszą zdobyć się na zgięcie kolan przed Bogiem. 


ŹRÓDŁO: https://spowiadamysie.opoka.org.pl

https://gloria.tv/post/ZrwmzeDHyXqh2PZkZafoXtw8a 

W związku ze wzrastającą liczbą zakażeń koronawirusem i nowymi obostrzeniami sanitarnymi, dotyczącymi liczby wiernych podczas zgromadzeń religijnych, na podstawie kan. 87 Kodeksu Prawa Kanonicznegoudzielam ogólnej dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane wszystkim przebywającym w tzw. „strefie czerwonejw okresie jej obowiązywania. Dyspensa dotyczy wiernych Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, a także katolików przebywających na jej terytorium.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Eucharystii we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam także do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Dziękując Duszpasterzom, Osobom Konsekrowanym i Wiernym Świeckim za codzienny wysiłek budowania wspólnoty Kościoła w trudnych czasach epidemii, życzę obfitości Bożego błogosławieństwa oraz zdrowia duszy i ciała na każdy dzień.

Ogarniam wszystkich moją modlitwą i z serca b ł o g o s ł a w i ę.

 

ks. Piotr Kubiak

kanclerz Kurii 

 

+ Tadeusz Lityński

Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

 

 Zielona Góra, 16 października 2020 r.

"Za pośrednictwem Konferencji Episkopatu Polski, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, zwraca się z gorącym apelem do wszystkich osób, które przeszły chorobę COVID-19 o oddawanie osocza.

Jak czytamy w Apelu „Badania naukowe potwierdzają, że osocze ozdrowieńców, podane we wczesnej fazie choroby, może zmniejszyć ryzyko zgonu […]. Dawcą może być każdy ozdrowieniec. Wystarczy zgłosić się – nie wcześniej niż po miesiącu od wyzdrowienia –  do regionalnego centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa […]”.

https://ocalenie.info 

https://episkopat.pl/powstala-lista-transmisji-mszy-swietych-z-calej-polski/

W związku z rokitniańskim Rokiem Jubileuszowym redakcja TVP3 Gorzów Wielkopolski będzie realizować transmisje Mszy św. z Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie w każdą pierwszą sobotę miesiąca poczynając od 7 lipca br. aż do zakończenia Roku Jubileuszowego. Początek transmisji o godz. 11.00.

TVP3 Gorzów Wielkopolski można oglądać dzięki Naziemnej Telewizji Cyfrowej oraz na stronie internetowej gorzow.tvp.pl i w aplikacji TVP Stream na urządzeniach mobilnych.

Pracownikom TVP3 Gorzów Wielkopolski oraz wszystkim, którzy z ich pomocą łączyć się będą z sanktuarium rokitniańskim, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński udziela swego pasterskiego błogosławieństwa.